Nasz Patron PDF Drukuj Email

Święty Wawrzyniec

wawrzyniecDiakon Wawrzyniec należał niegdyś do najbardziej popularnych świętych. Jednakże historia nie przekazała nam szczegółowych informacji o jego życiu i działalności duszpasterskiej, dlatego też jego osobę możemy poznać tylko z tradycji. Według zachowanych Akt Męczeństwa św. Wawrzyniec miał pochodzić z Hiszpanii, a jego rodzicami byli: Orencjusz i Pacjencja, czczeni jako święci przez mieszkańców miasta Huesca. Nie wiemy, kiedy św. Wawrzyniec pojawił się w Rzymie. Należał jednak do duchowieństwa tego miasta i cieszył się zaufaniem papieża św. Sykstusa II. Właśnie jemu św. Sykstus II powierzył administrację dóbr kościelnych oraz opiekę nad ubogimi Rzymu.

Więcej…
 
Historia 300 lat PDF Drukuj Email

300 lat kościoła św. Wawrzyńca w Ligockiej Kuźni.

 

Świątynie wznosił Jakub Sedlaczek gliwicki cieśla i specjalista od budowy drewnianych kościołów.

Dzieje wielu miejsc  obfitują w niezwykłe przypadki. Drewniany kościół św. Wawrzyńca zasługuje na miano niezwykłego miejsca, zabytku, którego istnienie sięga już 300 lat. Trzy wieki  temu obrzeża  Ligoty przez, które przepływa rzeka Ruda były przestrzenią, dóbr rycerskich, gdzie jeszcze nie nastał czas wczesnoprzemysłowego ożywienia. Ale miało stać się to niebawem. Wówczas obszar Ligoty był podzielony i  przynależał do dwóch sąsiednich parafii - w Rybniku oraz Boguszowicach.

Parafia św. Wawrzyńca w Boguszowicach, dziś byłyby to  Boguszowice Stare, należała do bardzo dawnych. Choć wiemy, że pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z I połowy XIV w., to zapewne, a istnieją pewne podstawy, parafia może być starsza o około 100 lat. Od samego początku związane były z nią m. in. okoliczne osady –  Kłokocin, Gotartowice, część Ligoty oraz te które dziś położone w obrębie miasta Żory (Rowień, Rój, Rogożna). Życie religijne, a i społeczne wspólnoty, kształtowali duchowni diecezjalni oraz cystersi. Ci posiadali prawo do obsadzania tutejszego  proboszcza, jak i inne przywileje wynikające z prawa patronatu. Te jednak rodziły często poważne obowiązki, a klasztor wspierał skromną w dochody parafię środkami materialnymi.  Od XIII wieku do początku XVIII minęło niespełna pół tysiąca lat !  W tym czasie okolicę nawiedzały wojny i najazdy (przynajmniej kilkakrotnie w średniowieczu i  w XVII w.). Były to czasy niespokojne. Kościół często padał łupem takich konfliktów, nie zapominając o podatność na pożary. Ale drewniane budownictwo sakralne dobrze wpisało się w krajobraz późnego średniowiecza i początki czasów nowożytnych. Nie wiemy ile razy budowano kościół od podstaw. Ale gdy w 1717 r. rozebrano starą świątynię, mógł być może nawet pierwszą lub drugą z kolei.

Więcej…
 
Ogłoszenia Parafialne PDF Drukuj Email

 

W dzisiejszą Niedzielę o godz.15.30 Gorzkie Żale. O godz. 16.00 Msza św. podczas której udzielimy sakramentu chrztu św.

 

W poniedziałek obchodzimy Uroczystość Świętego Józefa.

 

We wtorek o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

W środę po rannej Mszy św. modlitwy do Św. Jana Pawła II.

 

W czwartek o godz. 18.00 Msza św. z udziałem dzieci i Droga krzyżowa dla nich. O godz. 18.45 spotkanie modlitewne Grupy biblijnej.

 

W piątek o godz. 17.30  IV kazanie pasyjne i Droga krzyżowa dla młodzieży i dorosłych.

 

W sobotę przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze św.o godz. 8.00 i 18.00. Jest to Dzień Świętości Życia w którym modlimy się za dzieci poczęte, a nienarodzone. O godz. 17.30 prywatna       adoracja Najświętszego Sakramentu  i okazja do spowiedzi świętej.

 

W Niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Archidiecezji. O godz. 20.30 zapraszam do modlitwy różańcowej i na Apel Jasnogórski.

 

W piątek 31 marca spotkanie z rodzicami dzieci, które przygotowują się do Wczesnej i I Komunii św. po wieczornej Mszy św. W sobotę 1 kwietnia o godz.15.00 próba dzieci I komunijnych. W sobotę 8 kwietnia o godz. 15.00 I spowiedź dzieci I Komunijnych.

 

Są do nabycia paschaliki wielkanocne.

 

 

Odpowiadając na apel Metropolity katowickiego Parafia nasza pragnie wesprzeć duchowo i materialnie rodzinę z Syrii. Jest to rodzina Elias Behnan Khodershah ma 83 lata, a jego żona Jourjet – 75. Mieszkają    w Aleppo z dziećmi – Bassam ma 50 lat, Bashar 45, a Fullah 40. Jest to bardzo biedna rodzina, bez źródeł dochodu. Potrzebują żywności, która w Aleppo jest obecnie bardzo droga. Potrzebują również opłacić koszty związane z wynajmem mieszkania oraz opału na zimę. Dużym wydatkiem jest także dostęp do prądu z generatorów, który sukcesywnie drożeje w związku z przedłużającą się wojną.

 

 

Ogłoszenia

 

Droga krzyżowa połączona z kazaniem pasyjnym w piątki o godz. 17.30 i Gorzkie Żale w niedziele o godz. 15.30.

.

Msze Święte

 

Niedziele i święta
8.00, 10.00, 16.00

Poniedziałek, środa, piątek

8.00

Wtorek, czwartek, sobota
18.00

.

Sonda

Czy podoba Ci się wirtualny spacer?
 

 

 

 

.